• BLOGG

Grundträningen klar..

Mellby Maybe Mellby Maybe

Så har vi avslutat grundräningen den här veckan. Samtliga har tränat mycket bra och 12 km har inte varit några som helst problem, fina travare, bra styrka och med en puls på 72 eller lägre.

Nu blir det några dagars rast vila innan vi börjar köra intervaller i slutet av veckan för att testa tempo, balans och utrustning. Hästarna kommer att mätas och uppdateras på hemsidan löpande under veckan.

Därefter joggar vi hästarna måndagar och torsdagar 6 km på slingan. På tisdagar och fredagar kör vi 800m intervaller på rakbanan dom kommande sex veckorna.

Veckans ris: Om det ska börja växa ordentligt så lär det komma regn snart då det är riktigt torrt i marken nu!

Veckans ros: Lite grönt börjar spira i hagarna som hästarna plockar i sig med stor förtjusning i det varma och soliga vädret!

Veckans resultat: En tredjeplats till Shocking Superman på Bergsåker. Andraplatser till Mellby Medusa i Boden, Fukushima Jet och Mellby Legasy på Färjestad. Segrar till Game of Trot på Umåker och debutanten Mellby Maybe på Färjestad.

// mats

Kommentera gärna:

Senaste inläggen

Senaste kommentarer

  • Bent Melleby » Nya bilder..:  ”Nyttig å lese. Fint med nye bilder. Vennlig hilsen Bent Melleby (Karamell Garc..”

  • Bent Melleby/Karamel Garcon » För vagn..:  ”Hei! Mine dypeste kondolanser i forbindelse med Pias bortgang♥️♥️. Varm hilsen..”

  • e » Prix d'Amerique..:  ”e”

  • e » Prix d'Amerique:  ”e”

  • e » Uppdaterat..:  ”e”

Bloggarkiv

Länkar

Etikettmoln

-